Про силу особистого бренду і до чого тут самопізнання розказала Анастасія Стеценко, Personal brand consultant та Brand Ambassasors Lead у DataArt.

Якщо після цього  тексту захочеться поспілкуватись з Анастасією особисто, на «Менторах в тилу» можна придбати її сесію, 50% від якої підуть на підтримку ЗСУ. 

Що таке особистий бренд? Чи кожна людина має бути брендом?

Бренд — це образ людини, як її бачать інші; це певна асоціація про людину. З цієї точки зору, кожен з нас є носієм бренду, бо та чи інша асоціація виникає про кожного. 

Сила вашого бренду — це те, скільки людей знають про вас і що саме знають. Це тільки найближчі колеги, сім’я, друзі? Чи ширші кола: люди всередині вашої компанії, вашої професійної сфери, країни — масштаб може бути різний.

Ми можемо управляти брендом та його силою. Він формуватиметься в будь-якому разі — це відбуватиметься або спонтанно, бо так чи інакше люди нас бачать і роблять свої висновки; або ж ми робитимемо це проактивно й впливатимемо на процес.

Проактивно формувати свій бренд — це самостійно визначати: хто я і які мої цілі, хто про мене має знати, що саме вони мають знати і як про це розказати.

Люди чують, що їм говорять, і не чують того, чого їм не говорять. Моє завдання, якщо я працюю зі своїм брендом, управляти репутацією і транслювати те, що я хочу, щоб про мене знали.

Про самопізнання

Розуміти себе — важлива умова, щоб будувати й розвивати власний щирий бренд. «Розуміти себе» — про постійне самопізнання, самодослідження, самоаналіз. Ми постійно змінюємось, і цей процес перманентний — крапку тут не поставиш. Побудова та розвиток особистого бренду є класним інструментом саморозвитку й підвищення своєї усвідомленості, процес вимагає зазирнути усередину себе.

Що краще людина себе знає, то краще вона працюватиме з власним брендом. Істинно і протилежне: робота з особистим брендом допоможе вам краще пізнати себе.

First things first

Побудова й розвиток власного бренду — послідовний й усвідомлений алгоритм дій. І перш ніж запускати цей алгоритм, важливо мати відповіді на два питання:

 • Навіщо мені розвивати особистий бренд?
 • Яких цілей хочу досягти за допомогою свого бренду?

Перше, з чого варто розпочати, — зрозуміти поточну проблематику та свої цілі, визначитись з тим, яке завдання ви вирішуватимете через власний бренд. Наприклад, «Зараз пошук кожної нової людини — нескінченний квест. Хочу побудувати особистий бренд, щоб мені було легше знаходити “своїх” людей в команду». Також важливо розібратись для себе, що вже було зроблено в цьому напрямку, які наслідки та висновки зі зробленого, чи є інші способи розв’язувати проблему.

Далі — постановка цілей. Вони мають бути чіткі й конкретні, такі, які можна виміряти й оцінити. Це може бути «Хочу, щоб кожен мій пост в LinkedIn про вакансію у моїй команді  приносив нові рекомендації чи резюме». Або «Хочу, щоб у разі зміні роботі моя репутація й упізнаваність відкривали більше дверей та можливостей у порівнянні з тими, про кого неможливо нічого нагуглити. Критерієм будуть слова “ми про вас чули”, “нам вас рекомендували”, “ми читали у ваших соц мережах, що…”». Щойно ви зрозумієте цілі — переходьте до дій. 

Про алгоритм дій

Є точка А — де ви зараз у професійному плані («Я менеджер. Раз на квартал мені треба когось шукати в команду, і у мене немає ніяких варіантів пошуку, окрім як повністю покладатися на рекрутерів»). І є точка Б — куди хочете прийти («Я менеджер. Люди навколо розуміють, що ми робимо у команді, який я керівник і плюси роботи зі мною. Вони потенційно не проти до нас приєднатися»). 

Для руху до точки Б вам треба пройти такі етапи

 1. Зробити аудит поточного стану бренду, щоб зрозуміти, що знають про вас зараз.
 2. Проаналізувати свій професійний шлях та особистість для розуміння сильних сторін і цінностей.
 3. Визначити свої цільові аудиторії: які люди мають про вас знати для досягнення ваших цілей.
 4. Подумати про конкурентів: що вони пропонують і чим відрізняються.
 5. Обрати показники, за якими ви будете визначати свій прогрес і зафіксувати за ними стартові точку.
 6. Обрати спосіб розказувати про професійне життя та погляди (зазвичай, у соцмережі) та визначити 3-4 ключові теми, на які ви будете писати
 7. Писати! (або говорити, або знімати відео, або …)
 8. Отримувати задоволення у процесі 🙂

Аудит

Найперше потрібно з’ясувати, з чим ви працюватимете і чим зараз є ваш бренд. Для цього потрібно зробити «домашню роботу» — провести аудит. Є дві його складові:

 • дослідити й проаналізувати свій «цифровий слід»; 
 • зібрати й проаналізувати зворотний зв’язок про себе.

Необхідно прогуглити себе, зафіксувати й проаналізувати всю інформацію. Наприклад: «На мій запит про себе Google показує стільки-то видач, які розказують про мене як інженера-програміста, а я вже давно менеджер». Так ви досліджуєте й фіксуєте вашу вихідну точку А.

Далі треба зібрати зв’язок від людей зі свого оточення. Буквально створюєте форму-опитування та формуємо запитання й пул респондентів. Рекомендую обрати щонайменше 7–10 людей з тих кіл, на які ви впливаєте своєю діяльністю: колеги, клієнти, партнери, можна взяти кілька друзів, які з вами не працюють, але знають вас як людину. Запитання можуть бути такі:  

 1. Які у вас є асоціації зі мною?
 2. Яка моя унікальна компетенція (навичка, уміння)?
 3. Яка моя найсильніша риса характеру?
 4. Які в мене сильні сторони?

Мета цього фідбеку — зрозуміти свою унікальність (вона є у кожного) й цінність для інших. Під час опрацювання результатів завжди виділяються кластери схожих відповідей, яких зазвичай декілька — їх необхідно структурувати й проаналізувати. Наприклад, різні люди незалежно один від одного зазначили в анкетах «аналітичний склад розуму», «гарно аналізує інформацію», «приймає рішення на основі даних, а не емоцій», «здатність виокремлювати головне» тощо. Отже, ви знайшли одну з характеристик поточного бренду. З анкет зворотнього звязку ви знайдете їх 4–5.

Важливо звернути увагу не лише на те, що про вас сказали, але й на те, чого не сказали. Наприклад, на питання про сильні сторони кілька людей написали про увагу до деталей і здатність драйвити та надихати, але ніхто не написав про лідерські навички, які особисто ви вважаєте своєю сильною стороною.  Це власне і потрібно для усвідомлення себе на наступному етапі.

Посилання на одну з ментроських сесій Анастасії>>>

Самоаналіз

Далі переходимо до самоаналізу. Тут є дві складові: професійна й особистісна.

Спочатку вам потрібно проаналізувати професійний аспект. Згадайте все: університет, професію, компетенції, досягнення, обовязки, зміни роботи — це буде документ на кілька сторінок, в якому ви згадуєте все, що робили та виділяєте результати та сильні сторони на власний розсуд.

Далі — усвідомити та проаналізувати особистісний аспект. Які, на вашу думку, особисті риси, без яких ви не будете вами? Яким сферам ви приділяєте найбільше уваги? Що для вас цінне в житті? Тут важливо попрацювати як з фідбеком ззовні, так і зі сприйняттям себе, а потім порівняти це. Зазвичай на цьому етапі з’являється багато інсайтів, і навіть якщо далі ви вирішите не займатися особистим брендом, це корисна інформація для особистого розвитку.

Загалом рекомендую таку штуку робити раз на рік — аналізувати себе й фідбек про себе. Бо цілі, фокуси, пріоритети змінюються, тому важливо розуміти, що рухаєшся свідомо, а не за інерцією. 

Для кого і про що

Наступний крок — зрозуміти свою цільову аудиторію: хто ці люди, котрі мають про мене знати. Наприклад, якщо я менеджер і хочу наймати легко в команду «своїх» людей, значить, принаймні один сегмент моєї аудиторії — це потенційні учасники команди. Потрібно, сформулювати, хто вони: дизайнери / інженери, якого вони рівня, з яких міст та країн тощо. Таких сегментів може бути декілька. 

Далі визначаєте, що мають знати про вас ці люди. До прикладу, що я як менеджер даю багато свободи в команді. Або що у мене складні цікаві проєкти, у яких люди швидко ростуть. Що я пропагую системність, тому в проєкті завжди є документація та зафіксовані основні моменти.

Інші гравці

Важливий момент — проаналізувати інших гравців на полі. Адже знати себе й свої сильні сторони — важливо; проте також важливо — розуміти, яким чином ви відрізняєтесь від інших особистих брендів у тій самій сфері й з тією ж ЦА. Я наймаю до себе в команду, але ще безліч інших менеджерів наймають до себе. Хто вони і які вони? Знати себе й свої сильні сторони — важливо, проте, не менш важливо розуміти, хто ще є і що вони пропонують, у чому між вами різниця. 

Показники та точка відліку

Щойно вся залаштункова робота зроблена, зафіксуйте точку відліку. Що саме брати за показник, залежить від цілей, які ви ставите перед своїм брендом. Продовжуючи приклад менеджера з команди, це може бути «скільки рекомендацій зараз надходить із соцмереж та інших моїх звязків», «скільки разів хтось із мого нетворку запитав, чи ми наймаємо до себе». 

Найімовірніше, ви будете представляти та розвивати бренд в одній із соцмереж. Зафіксуйте, скільки зараз у вас підписників, яке середнє охоплення, як часто ви публікуєте пости.

Поставте собі нагадування фіксувати обрані показники кожні 3 місяці. На основі них  ви зможете виміряти ефективність і влучність ваших дій.

  

Розказувати про себе

Тепер, коли є розуміння «хто я і для кого», складіть перелік тем, на які комунікуватимемо зі своєю ЦА. Обирайте соцмережу з огляду на те, де є потрібні вам люди, визначте частоту публікацій, створюйте контент.

Не розпилюйте зусилля та для початку виберіть одну соцмережу, яку ви будете вести системно. Відштовхуватись найперше потрібно від того, де є ваша цільова аудиторія та чи здатні ви системно робити той тип контенту, якого вимагає ця мережа (наприклад, для ТікТок потрібні відео, а не тексти).

Етап розповіді про себе формально є безкінечним 🙂 Поки ви ідете до своїх цілей, послуговуючись інструментом особистого бренду, доти вам потрібно буде комунікувати зі своєю аудиторією через контент.

Особистий бренд — це ваш соціальний капітал, який допомагає у досягненні цілей. Формуйте й управляйте враженням про себе, досягайте своїх цілей швидше. Щасти вам на цьому шляху!

Більше менторських сесії з Анастасією Стеценко тут:

Більше менторських сесій за напрямком “HR-management”>>>