Світчерами зазвичай називають людей, які хочуть перейти зі своєї професійної сфери в IT. Кар’єрна консультантка і менторка Марія Конарова допомогла нам розібратись, чи варто переходити до нової для себе сфери під час війни. Тепер з’ясовуємо, як це зробити правильно.

Як здобути нову професію під час війни?

Змінюючи професію, важливо вміти бачити власні ресурси, а також аналізувати ринок працевлаштування. Для цього можна застосувати інструмент SWOT-аналізу, який передбачає аналіз ситуації у чотирьох параметрах: внутрішні ресурси (ваші сильні та слабкі сторони як спеціаліста) і зовнішні (можливості та загрози з боку оточення). Цей метод дозволить вам правильно планувати свої кроки.

Сильні сторони (Strengths) — ваші хард- і софт скіли, які ви маєте наразі. Наприклад, досвід роботи, специфічні навички, корисні знайомства, організаторські вміння тощо. Все те, що додає вам плюсів як спеціалісту.

Слабкі сторони (Weaknesses) — зони для розвитку, особливо у розрізі бажаної професії. Наприклад, відсутність досвіду або небажання працювати у команді, або ще щось, що може потенційно ускладнити опанування новою професією.

Можливості (Opportunities) — те, що потенційно може допомогти на шляху. Високий попит на професію, варіант пройти безкоштовне навчання або практику, можливість навчатися без відриву від наявної роботи тощо.

Загрози (Threats) — те, що може підвищити ризики. Низька кількість вакансій, необхідність довгого і коштовного навчання, неможливість навчатися у вашому робочому графіку тощо.

Врешті, складіть план дій, «дорожню карту» переходу в нову професію. Окрім відповідей на попередні тези, схема обов’язково має включати питання навчання, яке ви будете проходити, можливості практично опанувати професію, опрацювання власного резюме та портфоліо, зазначення періодів часу та каналів пошуку роботи.

Можна розписати цей план у хронологічному порядку

 1. Що саме зробити?
 2. Який бажаний результат?
 3. Протягом якого часу або до якого періоду ви маєте це зробити?

Такий план стане дуже ефективним помічником і орієнтиром.

Як уникнути помилок під час зміни професії?

Більшість помилок пов’язані з хибною оцінкою власних можливостей на етапі планування. Врахуйте наступне:

 • чи маєте до цього здібності;
 • наскільки легко буде опанувати нову діяльність;
 • чи ця професія дійсно відповідає вашим внутрішнім інтересам і схильностям або це тимчасове захоплення;
 • чи зможете ви швидко знайти роботу без досвіду.

У жодному разі не треба звільнятися з роботи і терміново шукати нову, сподіваючись «розібратися упроцесі».

Набагато ефективнішим створити для себе план:

 • яке навчання ви збираєтесь пройти,
 • яка практика потрібна,
 • які є вакансії та вимоги до кандидатів,
 • що кажуть люди, які вже працюють в обраній сфері.

Помилкою також буде погляд на нову професію як «чистий лист», перекреслюючи всі наявні вміння та навички. Ви вже маєте певний досвід, у вас точно є добре розвинена сукупність знань. І змінюючи спеціальність, бажано опиратися на свої наявні навички, які можуть стати в нагоді. Можливо, навіть придивитись до іншої професії, але зі своєї звичної сфери.

Наприклад, ви працювали менеджером з роботи з клієнтами та хочете перейти в IT-сферу. Ви вмієте спілкуватися з клієнтами, організовувати і вести проєкти — тож, подумайте про професію проєктного менеджера. Переорієнтуватися та знайти роботу буде легше, аніж, скажімо, у програмуванні.

Чи готові ви займатись обраною справою й після перемоги?

Якщо йдеться про тимчасові зміни, варто також оцінити легкість повернення до своєї сфери. В деяких професіях це може бути доволі складно. Наприклад, юрист має постійно моніторити зміни у законодавстві, і, тривалий час працюючи в іншій сфері, він має продовжувати стежити за змінами. Або бути готовим до того, що повернення до юридичної справи теж займе певний час.

Хто допоможе змінити професію правильно?

Варто звернутися до спеціалістів, які вже працюють у тій галузі, що вас цікавить. Розпитайте про їхній кар’єрний шлях, «внутрішню кухню» професії, ситуацію на ринку. Це дозволить отримати інформацію «з перших рук», краще оцінити реальну ситуацію.

Дуже цінною стане можливість знайти ментора, який може не просто розказати про особливості професії, а й підтримати на шляху опанування, розібрати конкретні робочі кейси, які виникають на старті.

І звичайно, можуть допомогти фахівці, які працюють із запитами побудови кар’єри — консультанти, коучі тощо. Вони не тільки оцінять вже наявні навички, а ще й оцінять картину на ринку працевлаштування, побудують кар’єрний план і підтримуватимуть весь час.

Ідеально, якщо у вас є і ментор, і консультант: завдяки такій всебічній підтримці перехід у нову професію може відбутися максимально гладко. Але наявність хоча б одного спеціаліста вже стане ефективною підтримкою. В будь-якому випадку, слід ретельно промоніторити наявні відкриті ресурси щодо бажаної професії.

Більше менторських сесій на тему «Кар’єрний розвиток»

Шукай вакансії та можливості для себе на Робота в тилу