Кровоспинний турнікет — один з основних елементів аптечки військового. В зоні активного обстрілу якісний турнікет — єдина надія не померти від втрати крові. Статистично близько 75% смертей на полі бою спричинені критичною кровотечею. Саме тому кровоспинний турнікет — це те, на чому не можна економити. Краще придбати джгути типу Есмарха чи Омега, ніж придбати турнікет, що не врятує життя у критичний момент.

В ідеалі, кожен військовий повинен мати при собі 2 сертифіковані джгути: один в індивідуальній аптечці, інший — ззовні на елементах одягу/спорядження. На якісному кровоспинному турнікеті  завжди є маркування на внутрішній стороні, що інформує про виробника. Якщо ж написів немає — віддайте “репліку” на тренування з тактичної медицини, але у жодному разі не користуйтесь ним в умовах реальної потреби.

Також важливим чинником має стати ціна: якісний турнікет  не може коштувати 100 чи 200 гривень. Дешевий продукт може вартувати життя. Якісний американський турнікет типу CAT коштує близько 1400 грн, аналог українського сертифікованого виробництва — від 360 грн. 

Немає часу, щоб шукати інформацію про якісний турнікет чи маєте сумніви щодо якості, чи наявності сертифіката? Центр тестування турнікетів з 2014 року працює  над неупередженою оцінкою турнікетів. Організація тестує різноманітні кровоспинні джгути турнікети та розповідає про нюанси їхнього використання. Експерти центру вже підібрали 8 турнікетів, які радять купувати. Ми розповімо вам про них детальніше.

САТ Gen 6 або САТ Gen 7

Combat Application Tourniquet Gen 7 та Gen 6, відоміший як САТ. Офіційний джгут Армії США з 2015 року. Його ефективність доведено дослідженнями U.S. Army’s Institute of Surgical Research. САТ — обов’язковий елемент екіпірування підрозділів збройних сил і правопорядку в Америці та Європі. Джгут має NSN 6515-01-521-7976 та рекомендований комітетом Tactical Combat Casualty Care.

Згідно зі статистикою ЗС США у 70% випадків турнікети на ногу накладаються з використанням лише однієї щілини у пряжці. Саме тому NAR змінило конструкцію на однощілинну зі збереженням робочих якостей джгута. Наявність лише однієї щілини у пряжці спрощує навчання та прискорює процес зупинки кровотечі в стресових ситуаціях.

Основні характеристики:

 • Габарити в упаковці: 16,5х5х3 см
 • Фірма-виробник: North American Rescue
 • Країна-виробник: США

Ціна може коливатись від 1400 до 2000 гривень. Обов’язково переконайтесь, що продавець має сертифікат на виріб.

SOF-Tactical Tourniquet-Wide

Цей тактичний турнікет складається з міцного нейлонового ременя довжиною 90 см та міцної нейлонової платформи з поворотним металевим стрижнем та кріпленнями. Довжина турнікета дозволяє затягувати як верхні, так і нижні кінцівки. Його форма забезпечує максимально зручне перетягування — без ременів, що врізаються у шкіру.

SOF-TT-W — з’явився після досліджень у галузі тактичної медицини. Металеві пряжки забезпечують цілісність конструкції за будь-якого навантаженнями. Його неможливо спеціально розірвати. Основна зміна в конструкції в порівнянні зі старими моделями стосується способу накладання на кінцівку. У новій версії не потрібно просувати в нього пошкоджену кінцівку, варто закріпити джгут у потрібному місці і міцно затягти.

Основні характеристики:

 • Ширина ременю: 37 мм
 • Довжина ременю: 90 см
 • Не вимагає підстилаючої матерії
 • Фірма-виробник: Tacmed Solutions
 • Країна-виробник: США

Місія для військового і визначає функції та диктує вибір спорядження: бруд, пісок, сонце можуть нашкодити липучці, що є на більшості турнікетів. Тоді для перетискання стегнової артерії потрібно більше зусиль і ширша стропа джгута, ніж на CAT — тож у таких випадках SOF-TT-W чудовий варіант. Ціна на цей турнікет коливається від 1000 до 1400 гривень.

Tactical Mechanical Tourniquet

TMT розроблено передусім для простоти застосування. Його використання вимагає мінімальних знань та вмінь. Крім того, TMT усуває недоліки інших джгутів: його можна накласти як собі, так і товаришу, до того ж однією рукою всього за 30 секунд. Подвійний механізм фіксації запобігає ковзанню та надійно кріпить турнікет. Ширина ременю забезпечує перетискання артерій при нижчому тиску без шкоди для пораненого.

Основні характеристики:

 • Розміри: 11,5×6,4×4,7 см
 • Вага: 82 грами
 • Фірма-виробник: Combat Medical Systems
 • Країна-виробник: США

Турнікет рекомендовано CoTCCC. Універсальний для будь-якого обхвату кінцівок від 14 до 97 см. Звук “клацання” стає сигналом про успішне накладання турнікета. Ціна на такий турнікет може коливатися від 1000 до 2000 гривень.

Sam XT Tourniquet

SAM XT розроблений для швидкого застосування, саме тому його дизайн спрямований на зменшення кількості обертів. Використання цього турнікету інтуїтивно зрозуміле. Технологія SAM XT TRUFORCE Buckle, що застосовується саме в цьому турнікеті, усуває провисання джгута. Техніка накладання дуже проста: натисни, проверни, “клац” — життя врятовано.

Джгути на липучках можуть погіршити фіксацію, якщо вони намокли або забруднились. Однак, ремінь SAM XT виготовлений з нейлонової стрічки, що стійка до вологи та забруднень. Він має отвори, які замикаються за допомогою пряжки, що створює ефективну систему фіксації.

Основні характеристики:

 • Розміри: 18,1х4,8 см
 • Вага: 113 грамів
 • Фірма-виробник: Sam
 • Країна-виробник: США

Матеріал джгута оптимізований для нічного бачення. Вартість Sam XT може коливатися від 1000 до 1500 гривень за штуку. Не забувайте перевіряти наявність сертифікатів у продавців України.

Турнікет SICH

Ось і перший екземпляр українського турнікету, який не поступається якістю американським. Цей джгут пройшов державну медичну реєстрацію і тепер офіційно є медичним засобом для надання невідкладної першої медичної допомоги.

Січ має саморегулюючу систему, дозволяє його закручувати однією рукою та надавати самодопомогу. SICH можна накласти всього за 8-10 секунд. Сніг, бруд, дощ не стане на заваді роботі цього турнікету.

Основні характеристики:

 • Довжина: 93 см
 • Ширина: 4 см
 • Металева фурнітура
 • Фірма-виробник: SICH
 • Країна-виробник: Україна

SICH має петлю-фіксатор, що надійно фіксує вільний край джгута та запобігає “розлипанню”. Також на ньому є віконце з сірим напиленням, що дозволяє робити позначки про час накладання турнікета без маркера за допомогою гострого предмету. Вартість приємно здивує — від 400 до 600 гривень.

Турнікет Dnipro

Цей український турнікет створено в перші тижні повномасштабного вторгнення у 2022 році. За основу взято американський САТ Gen 6. Компанія-виробник пройшла довгий шлях тестувань, розробок, змін та навчань. Наразі, “ВК ПРОСТІР” змогла отримати затвердження Центром Тестування Турнікетів та МОЗ України. Виробнича компанія впровадила власну лабораторію з випробувань та контролю якості виробництва.

Турнікет Dnipro має саморегулюючу систему натягу та застібку-липучку, що дозволяє накладати його однією рукою. Металева закрутка без зайвого тиску зупиняє кровотечу. За потреби її можна з легкістю послабити. Скоби фіксують стрижень закрутки таким чином, щоб не допустити випадкового ослаблення.

Основні характеристики:

 • Довжина: 92 см
 • Ширина: 4 см
 • Вага: 120 грамів
 • Фірма-виробник: “ВК ПРОСТІР”
 • Країна-виробник: Україна

Ціна такого турнікету також приємно виглядає на фоні американських аналогів: Dnipro можна придбати за 450-600 гривень.

Неякісний турнікет це високий рівень ризику для життя. Військові щодня зазнають поранень, а невідомі турнікети можуть стати причиною смерті. Тож не думайте, що краще 5 несертифікованих, але дешевших турнікетів, аніж один дорогий сертифікований джгут. Медичні засоби захисту як для цивільних, так і для військових, — сфера, на якій не варто економити. Тож уважно перевіряйте турнікети та обирайте їх відповідально!

Дивіться наявні товари з напрямку тактичної медицини на нашому сайті Виробники в тилу